شناسه : 9616
یکشنبه, 10/05/1395 - 11:16
نویسنده : gilan
مصاحبه با برگزیده گیلانی چهارمین جشنواره خلاقیت ‌ها و ابتکار

هدفم لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری و تحقق هرچه بیشتر رهنمودهای ایشان بود

ابراهیم آذرپور گفت: وظیفه همه آحاد جامعه است که از مسیر درست و علمی به احیای فرهنگ اصیل اسلامی و قرآنی در کشور خصوصاً در میان نسل جوان بپردازند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج مساجد و محلات، پایگاه مقاومت بسیج شهید بهشتی بازکیاگوراب شهرستان لاهیجان با «طرح دانش نامه و درس نامه گیاهان از منظر قرآن و عترت» در چهارمین «جشنواره خلاقیت ‌ها و ابتکارات سازمان بسیج مساجد و محلات کشور» که در پایان سال ۹۴ با حضور معاونین و کارکنان سازمان بسیج مساجد و محلات در تهران برگزار شد، از مجموع ۳۰۰ طرح رسیده به دبیرخانه جشنواره مقام برتر کشوری را به خود اختصاص داد.

گفت و گویی می کنیم با دکتر ابراهیم آذرپور، مسئول علمی و پژوهشی پایگاه مقاومت بسیج شهید بهشتی بازکیاگوراب و ارائه کننده «طرح دانش نامه و درس نامه گیاهان از منظر قرآن و عترت» در خصوص موفقیتی که با اجرای این طرح ابتکاری و خلاقانه در سطح پایگاهی و حوزه ای شهرستان خود، بدست آوردند.

به عنوان اولین سؤال خود را معرفی کرده و در مورد سوابق علمی و پژوهشی خود توضیح مختصری ارائه دهید:

اینجانب ابراهیم آذرپور، متولد سال 1364 در شهرستان لاهیجان و دارای مدرک دکترای تخصصی کشاورزی از دانشگاه گیلان و مسئول علمی پژوهشی پایگاه مقاومت بسیج شهید بهشتی بازکیاگوراب شهرستان لاهیجان هستم. از سوابق علمی و پژوهشی خود می توانم به چاپ بیش از ۱۰۰ مقاله علمی ملی و بین ‌المللی، تألیف و ترجمه ۱۱ کتاب علمی‌ـ تخصصی، اجرای طرح ‌های پژوهشی، برگزیدگی ۱۴ جشنواره ملی و منطقه ‌ای، داوری و هیأت تحریریه ‌ای مجلات متعدد بین ‌المللی و ISI، دبیری نخستین جشنواره ملی بزرگداشت روز جهانی چای در ایران، نخستین بزرگداشت روز جهانی بامبو در ایران و نیز دومین بزرگداشت روز جهانی بامبو در ایران و همچنین دبیری علمی نخستین جشنواره ملی شکرانه برداشت چای در ایران اشاره نمایم.

در مورد ویژگی های طرح برتر پایگاه خود «دانش نامه و درس نامه گیاهان از منظر قرآن و عترت» توضیح داده و آن را معرفی کنید:

طرح «دانش نامه و درس نامه گیاهان از منظر قرآن و عترت» که توفیق کسب رتبه نخست استانی و برتر کشوری در چهارمین «جشنواره خلاقیت ‌ها و ابتکارات سازمان بسیج مساجد و محلات» را داشت شامل تالیف کتاب و ساخت نرم افزاری در دو نسخه رایانه ای و اندرویدی می شد که در چارچوبی شکیل جهت فرهنگسازی علمی و ترویج نوآورانه دانش قرآنی و احادیث دین اسلام در بین بسیجیان پایگاه های مقاومت و مردم منطقه، ارائه شد.

 هدف از تالیف کتاب و ساخت این نرم افزار چه بوده؟

مهمترین هدف از تالیف کتاب و ساخت نرم افزار «دانش نامه و درس نامه گیاهان از منظر قرآن و عترت» لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) و تحقق هرچه بیشتر فرامین و رهنمودهای ایشان در ارتباط با ترویج اسلام، فرهنگسازی دینی و سبک زندگی اسلامی بود.

از سایر اهداف مهم در این زمینه می توانم به ایجاد بستری صمیمانه جهت آموزش بهتر و آسان تر مفاهیم آسمانی قرآن مجید در بین تمامی گروه های سنی و تمامی اقشار با هر سطحی از تحصیلات و سواد جهت توسعه فرهنگ و سواد قرآنی به شکل عام؛ ساخت و بهره گیری از نرم افزار و نوآوری های جذاب علمی روز مرتبط با قرآن در ایجاد انس بیشتر بسیجیان و مخاطبین عام در منطقه با قرآن مجید و ایجاد روحیه تدبر و تأمل در آیات قرآنی و شکل گیری نشاط معنوی در پرتو آیات الهی، شرح و توضیح برخی از جنبه های اعجاز قرآن در زمینه سلامت جسمانی و روحانی بشر با تکیه بر گیاهان قرآنی در میان بسیجیان و مخاطبان عام؛ ایجاد روحیه پژوهش در آیات قرآن کریم؛ شرح احادیث نبوی و معصومین (ع) در ارتباط با سبک زندگی سلامت در سایه آیات و احادیث مرتبط با گیاهان قرآنی و نیز ارتقای مهارت درک مفاهیم و آموزه های قرآن کریم و احادیث معصومین (ع) اشاره نمایم.

محورها و عرصه های این طرح را نام ببرید و بگوئید که مخاطبان اصلی آن چه کسانی هستند؟

این طرح در محورهای فعالیت های فرهنگی و هنری و قرآنی؛ تلاش در جهت تحقق فرامین و رهنمودهای ولایت؛ امر به معروف و نهی از منکر با رویکرد جدید خصوصاً مقابله با دجال واره و سالم سازی محله؛ تلاش ها و اقدامات موفق در راستای تحقق سند چشم انداز پایگاه؛ شیوه های موثر برای ارتباط با اقشار مختلف مردم و جذب حداکثری ارائه شد.

از مخاطبان طرح می توان به کلیه اقشار جامعه (در سطح ملی و بین المللی) علی الخصوص اقشار مختلف بسیجیان که علاقه مند به سبک زندگی اسلامی و همچنین تحقیقات در زمینه پژوهش های علوم میان رشته ای قرآن و عترت می باشند اشاره نمود.

نقش و ضرورت این چنین طرح هایی را در پیشبرد اهداف عالیه انقلاب اسلامی چه می دانید؟

امروزه رایانه به عنوان عضوی جدا نشدنی از خانواده ها و بطن جامعه در آمده است. بی شک ارتباط الکترونیکی و فضای مجازی یکی از جذاب ترین مولفه های دنیای امروزی است، که غفلت و بی توجهی به آن می تواند مجالی را برای دشمنان و بدخواهان این مرز و بوم ایجاد کند تا هویت و فرهنگ و دین و مذهب ما را به خصوص قشر نوجوان و جوان را نشانه روند. مفاهیم ناب و معانی روح بخش قرآنی و موضوعات به روز حیرت انگیز آن می تواند دستمایه بسیار ارزشمندی را فراهم آورده و جان مشتاق نوجوانان و جوانان را سیراب سازد. وارد نمودن موضوعات و مفاهیم قرآنی با جذابیت های منحصربه فردی که دارد در ارتباطات الکترونیکی و غافل نبودن از این ظرفیت بزرگ برای تعلیم آموزه های دینی گامی بسیار ثمربخش است.

از طرفی با توجه به رصد وضعیت کنونی کشور و نفوذ فرهنگ مهاجم و بیگانه از طریق نرم  افزارهای گوشی  های پیشرفته تلفن همراه و کاربرد گسترده نرم  افزارهای قابل اجرا در محیط اندروید بایستی تدابیری برای استفاده از این بستر نوین نیازمند فرهنگ  سازی اندیشیده شود. امروزه انواع گوشی  های جدید دارای سیستم  عامل اندروید در هر گوشه و کناری دیده می شوند و دسترسی به آنها برای عموم مردم امکان  پذیر می باشد. از آنجا که نمی توان جلوی پیشروی چنین فناوری  هایی را گرفت یا از ورود آنها به داخل کشور جلوگیری بعمل آورد؛ لذا، باید چاره ای اندیشیده شود. راه حل این است که با استفاده از خود این گونه گوشی ها به جای تخریب فرهنگی به اشاعه فرهنگ ناب اسلامی و انقلابی پرداخته شود.

 چرا با وجود متفاوت بودن تخصص و رشته تحصیلی شما با ساخت و طراحی نرم افزار، مبادرت به تولید آن کردید؟

من هیچگاه خود را در قید و بند و چهارچوب های رشته تحصیلی و تخصص اصلی خود محدود نکرده ام و همواره در راه تجربه و آزمودن علوم و تخصص های مختلف گام برداشته ام. خصوصاً در عصر حاضر که دامنه علوم گسترش شگفت انگیزی را به نمایش گذاشته و لزوم فراگیری علوم بین رشته ای در اولویت قرار دارد. از طرفی احساس وظیفه به عنوان یک بسیجی و لزوم تلاش در مسیر تحقق منویات مقام معظم رهبری از عوامل اصلی مشوق در اجرای طرح و ساخت این نرم افزار بودند. وظیفه همه آحاد جامعه است که از مسیر درست و علمی به احیای فرهنگ اصیل اسلامی و قرآنی در کشور خصوصاً در میان نسل جوان بپردازند. اگر خانواده  ها در برابر شبیخون و غارت فرهنگی که به ویژه از طریق این نوع تکنولوژی­ ها فضای علمی و فرهنگی کشور را هدف گرفته اند آگاه نباشد، جوانان را به خطر می اندازند و در نتیجه سلامت جامعه و خانواده با مخاطره مواجه می شود./

 

[[{"fid":"17161","view_mode":"default","type":"media","link_text":null,"attributes":{"height":"717","width":"1280","style":"width: 350px; height: 392px;","class":"media-element file-default"}}]] [[{"fid":"17162","view_mode":"default","type":"media","link_text":null,"attributes":{"height":"717","width":"1280","style":"width: 350px; height: 392px;","class":"media-element file-default"}}]]

[[{"fid":"17861","view_mode":"default","type":"media","link_text":null,"attributes":{"height":"960","width":"1280","style":"width: 350px; height: 263px;","class":"media-element file-default"}}]]

[[{"fid":"17863","view_mode":"default","type":"media","link_text":null,"attributes":{"height":"960","width":"1280","style":"width: 350px; height: 263px;","class":"media-element file-default"}}]]

[[{"fid":"17865","view_mode":"default","type":"media","link_text":null,"attributes":{"height":"960","width":"1280","style":"width: 350px; height: 263px;","class":"media-element file-default"}}]]

[[{"fid":"17866","view_mode":"default","type":"media","link_text":null,"attributes":{"height":"960","width":"1280","style":"width: 350px; height: 263px;","class":"media-element file-default"}}]]

[[{"fid":"17867","view_mode":"default","type":"media","link_text":null,"attributes":{"height":"960","width":"1280","style":"width: 350px; height: 263px;","class":"media-element file-default"}}]]

 

برچسب ها
0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید